רוטר
10.10.2024
רוטר
בחזרה לבית המדרש

החיזוק היומי של רונן קרתא

00
התראות
בס"ד

חיזוק יומי - ג' אלול

פרשת - "שופטים" - לתת מעט כדי לקבל הרבה

כשהתמנה המלבי"ם - הרב מאיר ליבוש בן יחיאל מיכל וייזר לרב בבוקרשט, הוא כינס את אנשי העיר ונשא את דרשתו הראשונה.

אמר להם הרב: "בזמן שבית המקדש היה קיים, היו מביאים לכהנים מתנות כהונה, ובכללן הביאו מכל בהמה את הזרוע הלחיים והקיבה.

כיום אין בית מקדש, ואין כהנים, אך ידוע שהכהנים בימים הללו הם הרבנים השופטים את העם, אלו המכוונים אותם אל דרך התורה והמצוות.

אם כן, בעת זו שהתמנתי לרב העיר, הרי אני בחזקת כהן, ומבקש אני מכם שתתנו לי את הזרוע, הלחיים והקיבה.

זרוע - הנחת תפילין על הזרוע, הקפידו להניח תפילין מידי יום.

לחיים - הן פאות הזקן, אל תשחיתו את פאת זקנכם.

קיבה - תשגיחו על מה שאתם מכניסים לפה - לקיבה, תבדקו את כשרות המאכלים והיזהרו ממאכלות אסורות" ('המלבי"ם - חיין ופעולו')

*"וְזֶה יִהְיֶה מִשְׁפַּט הַכֹּהֲנִים מֵאֵת הָעָם מֵאֵת זֹבְחֵי הַזֶּבַח אִם שׁוֹר אִם שֶׂה וְנָתַן לַכֹּהֵן הַזְּרֹעַ וְהַלְּחָיַיִם וְהַקֵּבָה" (דברים יח', ג')*

מצווה הקב"ה את ישראל לתת לכהנים מכל בהמה שנשחטה מתנות - הזרוע, הלחיים והקיבה שלה.

כיום אין בית מקדש ואין זבחים, איך נוכל לתת מתנות אלו?

אומרת הגמרא: (סנהדרין לט'.) "אלקיכם כהן הוא" - מלמד שבורא עולם נקרא כהן. אמנם בית המקדש לא קיים אך יכולים אנו לתת לבורא עולם מתנות, מתנות שוות, מתנות שיעשו לו נחת.

לתת לו את הזרוע - להניח תפילין, להושיט את הזרוע לאחרים, לתת להם כתף ועזרה.

לתת לבורא עולם את הלחיים, לחייך לאדם אחר, להאיר פנים.

לתת לו את הקיבה - להכניס דברים כשרים, ומאידך לא להוציא מהבטן את כל הרפש על אחרים, להמעיט ברכילות ובלשון הרע.

בימים הללו בהם מרגישים אנו את ריחות הימים הנוראים, צריכים אנו לתת לבורא עולם מעט מעצמנו - לוותר על תאווה ולהכניס במקומה מצווה, לוותר על האני שלנו, ולתת יותר לאחרים, לוותר על מספר דקות ביום ולהכניס בתוכן מעט תוכן רוחני שיביא אותנו הכי קרוב לשנה אחרת וטובה יותר...("חיזוק יומי" - רונן קרתא)

יום טוב, שבת שלום ובשורות טובות
לגאולת והצלחת עם ישראל ברחמים רבים. אמן!