רוטר
09.10.2024
רוטר
בחזרה לסקופים

קברו של חלל צה''ל הוסתר - בגלל צלב: ''אין מילים לתיאור ההשפלה''

12927,593
התראות
אמו של סמ"ר דוד בוגדנובסקי, שנפל בעזה לצד 4 לוחמים נוספים, הגיעה לבית העלמין וגילתה שקבר בנה כוסה בבד שחור: "הייתי המומה, חשבתי שדוד לא שונה מאחרים ואינו אדם סוג ב'. עמדתי ובכיתי"

פגיעה קשה בזכרו של חלל צה"ל: משפחתו של סמ"ר דוד בוגדנובסקי בן ה-19 מחיפה, לוחם בגדוד ההנדסה 603 שנפל בקרב בדרום רצועת עזה, גילתה אתמול (שני) כי מישהו כיסה את מצבתו בבד שחור מאחר שחרוט עליה צלב.

סמ"ר בוגדנובסקי, בנם של יוליה וודים, נפל בחודש דצמבר 2023 לצד סמ"ר אוראל בשן בן ה-20 מחיפה, סמ"ר גל הרשקו בן ה-20 מיפתח, סמ"ר רואי אליאס בן ה-21 מצופר וסמ"ר איתמר שמן בן ה-21 מלפיד בתקרית שבמסגרתה פגע RPG בנגמ"ש מסוג נמ"רה של גדוד 603 מההנדסה הקרבית וגרם לפיצוצים בו, ייתכן שכתוצאה מהתלקחות אמצעי חבלה שהיו בו. באירוע נפצעו שני לוחמים באורח קשה. הפגיעה בנמ"רה בוצעה עם טיל ה-RPG ששוגר מטווח קצר על ציר טאנצ'ר בדרום הרצועה, בפאתי חאן יונס.

בפוסט כואב שכתבה אמו יוליה היא סיפרה על הצער והאכזבה הרבים שהיא חשה מהמעשה, שפגע בה ובכל המשפחה. "היום נסעתי לדוידושקה, כמו בכל יום", שיתפה. "כדי להדליק נר, להיות איתו. היה טקס לאלו שנהרגו ב-7 באוקטובר 2023. הייתי המומה. שמו בד שחור על דוד שלי, הגיבור שלי, גיבור מדינת ישראל, כדי לכסות את האנדרטה והצלב".

"אין לי מילים לתאר את ההשפלה שחשתי, הוסיפה יוליה. "חשבתי שדוד שלי, שמסר את חייו למדינה, שאהב את המדינה 19 שנים מעומק ליבו, שבאמת הלך לצבא להגן עליי, על משפחתו ועל כולנו, לא שונה מבחורים אחרים ואינו אדם סוג ב'. עמדתי שם ובכיתי מטינה, מטרד, אי הבנה".
לאחר מכן הסבירה יוליה כי "לא ניגשתי להסיר את הסמרטוט השחור הזה כי אני מכבדת את רגשותיהם של הורים אחרים. אני יודעת איזה כאב חי בכל לב של אמא, אבא אחות ואח. לא רציתי להפוך את הטקס לשדה קרב. אני לא נוגעת באנדרטאות של אחרים. אבל מי נתן לך את הזכות לגעת בקדוש? אני מאוכזבת, בוכה, צורחת מכאבים. זה לא העם היהודי שהתאהבתי בו".

סמ"ר בוגדנובסקי עלה לארץ עם הוריו ואחותו אלינה בשנת 2014. הוא למד בבית הספר היסודי דרור בחיפה. בהמשך למד בפנימיית כפר הנוער הדתי כפר חסידים. לצה"ל התגייס ב-10 באוגוסט 2022.

חברו סיפר כי הוא לחם על נמר וטיל פגע בו, למרות שהוא היה אמור להיות מוגן על ידי מערכת "מעיל רוח". "הוא היה אדם מתוק", שיתפה חברתו. "אהב מאוד לשחק במשחקי מחשב. רצה לשרת בצבא בתפקיד משמעותי והלך לקרבי. כולנו גאים בו".
בהלווייתו, שהתקיימה בבית העלמין הצבאי בחיפה, ספדה לו בדמעות האם יוליה: "דודושקה, אתה הבן שלי. החבר שלי והאהבה שלי. אתה הגיבור שלי. תסלח לי שלא הצלחתי לשמור עליך".
"היית גיבור ", ספד לו בהלוויה גם גיסו דוד. "דוד הגשים את חלומו. הוא הגשים את חלומו כי התגייס בתור לוחם, בתור לוחם בהנדסה הקרבית. אני מאמין שדוד רצה שכולכם תהיו בסדר, שתחייכו. הוא האמין בזה. הוא הבטיח לחזור. תבטיחו גם אתם שהוא נשאר איתנו לתמיד. דוד תודה לך על הכל. תודה".
סא"ל מני בראונשטיין, קצין אג"מ במפקדת ההנדסה הקרבית, נפרד גם הוא בשם היחידה. "מפקדיך וחבריך מספרים על האדם הצנוע שהיית. בעשייה שקטה, בבגרות ואחריות. תמיד ביצעת את משימתך על הצד הטוב ביותר. דאגת בכל עת לכל הסובבים אותך וביצעת את המוטל עליך", אמר.

https://www.ynet.co.il/news/article/sjbrwbmjyx?utm_source=ynet.app.ios&utm_term=sjbrwbmjyx&utm_campaign=general&utm_medium=social
129 תגובותמיון לפי
  • לא מבין איך יש לו צלב על המצבה עם הוא יהודי שקבור בבית קברות יהודי (למד בבי''ס ד...
  • ניחוש - מי שעשה את זה לא שרת אפילו יום אחד בצהל.
  • ממתי מותר להוסיף מצבות ליד קברי החללים הי''ד? ולא משנה לי מאיזה עם החלל
  • לא מצדיק את המעשה ואני הייתי פועל אחרת אבל הכתבה לא מדוייקת לא כיסו את המצבה שלו...
  • כתבה שכולה שקר. בנו על המצבה עוד חתיכה ענקית.. כמה צרות עשו ליודקיו על כיתוב סטנ...
  • שקר !!! רק המצבה הנוספת שנוספה למעלה עם תמונתו כוסתה ! למה המצבה שלו צריכה להיות...
  • מה עם תגובת צה״ל? אבל מה אני מצפה מ ynet…
  • ממתי יש מצבה כזאת בבית קברות צבאי?! בחלקה הצבאית בהרצליה לוקח לי כ5 דקות למצוא א...
  • כמה שקרים וכמה חוצפה להוסיף צלב שבשמו רצחו ועינו אלפי יהודים ליד קברי החללים. בו...