רוטר
08.10.2024
רוטר
בחזרה לסקופים

שנה לטבח: 61% מהציבור לא מרגישים בטוחים במדינה

14419,379
התראות
35% העידו כי האמון שלהם בצה"ל השתפר, 38% מרגישים יותר ישראלים מאז המלחמה | הנתונים המלאים של סקר כאן חדשות וכאן תרבות.

יערה שפירא, 21:28 | 06 באוקטובר, 2024

https://www.kan.org.il/content/kan-news/defense/809282/

רק 39% מהציבור מרגישים כי תחושת הביטחון האישי שלהם טובה, לעומת 61% - כמעט שני שליש מהציבור – שהעידו כי הם לא מרגישים בטוחים, אחרי שנה של מלחמה. בקרב תושבי הצפון, הנתונים גבוהים יותר, כאשר 71% מהתושבים העידו על חוסר בביטחון אישי. כך עולה מסקר של כאן חדשות, כאן תרבות ומכון קנטאר בראשות דודי חסיד, שתשאל 653 ישראלים ונתוניו ופורסם הערב (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11.

ביחס לצה"ל והאמון בו בעקבות המלחמה, 35% מהנשאלים ענו כי האמון שלהם בצבא השתפר, אך 41% מרגישים שהאמון שלהם בוצבא נפגע והיתר - לא יודעים. לפיכך, הרוב סומכים פחות על צה"ל מאז מחדל 7 באוקטובר על אף הלחימה ופעילות הצבא בשנה האחרונה.

עוד נשאלו הנסקרים לגבי החיבור שלהם לישראליות ביחס לתקופה שלפני המלחמה: 38% העידו שהם יותר מחוברים לישראליות ורק 13% העידו שהם פחות מחוברים. היתר טענו כי תחושתם לא השתנתה.

לשאלה "האם יש לך רישיון לנשק או שהגשת בקשה לרישיון נשק?" השיבו 88.6% מהנסקרים כי אין ברשותם נשק אישי וכי לא הגישו בקשה לקבלת נשק. 5.4% השיבו כי הגישו בקשה לנשק אחרי 7 באוקטובר אך טרם קיבלו רישיון. 3.8% העידו כי היה ברשותם רישיון נשק עוד לפני 7 באוקטובר, ו-2.2% אמרו כי הוציאו רישיון נשק אחרי 7 באוקטובר. במספרים מוחלטים, כ-110 אלף איש קיבלו רישיון לנשק מתוך מספר מדהים של כ-380 אלף איש שביקשו רישיון.

מקרב מצביעי הקואליציה כמעט 11% הוציאו נשק או ביקשו להוציא נשק בשנה האחרונה, ובאופוזיציה - רק 6%. מהסקר עולה כי באזור המרכז נמצא הריכוז הקטן ביותר של נשק, שם 92.5% מהאוכלוסיה לא נושאים נשק ולא הגישו בקשה.

רוב היהודים יימנעו מכניסה ליישובים ערביים

בקרב המצביעים היהודים נשאלו "מה היחס שלהם לביקור ביישובים ערבים-ישראלים מאז 7 באוקטובר?". כ-30% ציינו כי התנהגותם לא השתנתה, לעומת 53% שענו כי הם נמנעים לחלוטין מלהגיע ליישובים אלו, לצד 8% שהסבירו כי הפחיתו את כמות הביקורים, ו-9% שלא ידעו מה לענות.

גם במקרה זה נרשם פער בין מצביעי קואליציה לאופוזיציה, כאשר בקואליציה כ-69% נמנעו לחלוטין מכניסה ליישובים ערביים, לעומת 42% באופוזיציה.

בשאלה דומה לאוכלוסייה הערבית כ-40% ענו כי הם מרגישים פחות נוח, לעומת נתון זהה של כ-40% שחשו כי הם לא מרגישים שינוי. כ-16% ענו כי הם לא יודעים, לעומת רק כ-4% שטענו כי מרגישים יותר בנוח להסתובב באזורים יהודיים.

בנוסף, מצביעי הסקר נשאלו אם הם השתתפו בהפגנות להחזרת החטופים. בנתונים שנחשפו בתוכנית "כאן הלילה" בכאן רשת ב, נמסר כי מכלל מצביעי הקואליציה והאופוזיציה כ-15% השתתפו, לעומת כ-85% שלא השתתפו. מתוכם כ-73% חילוניים, 89% מסורתיים ו-96% דתיים/חרדים.

הנתון העיקרי הינו שכ-70% ממצביעי האופוזיציה לא השתתפו בהפגנות, אל מול 30% שכן. בקואליציה הנתונים היו גבוהים יותר עם כ-94% שלא השתתפו לעומת 6% שכן. כמו כן, אזור ירושלים היה עם אחוזי ההצבעה הגבוהים ביותר לאי השתתפות בהפגנות 92%, אזור המרכז עם 79%, אזור הצפון 87%, אזור הדרום 88% ואזור השרון 79.

אחוזי המפגינים העיקריים נרשמו באזור המרכז והשרון עם כ-21% בהן המצביעים סימנו כי הם השתתפו פעם או פעמיים בהפגנה לצד מספר פעמים והשתתפות באופן קבוע. באזור ירושלים סימנו כ-8% כי הם השתתפו בהפגנות, ובאזור הצפון והמרכז עמדו על 12%-13%.

מוקדם יותר היום, פורסם בכאן חדשות חלק נוסף של הסקר, שלפיו רק 27%, קצת יותר מרבע, חושבים שישראל ניצחה במלחמה מול חמאס ו-35% חושבים שהפסידה, היתר – לא יודעים. התשובה משתנה מעט אם מחלקים את המשיבים למצביעי הקואליציה לעומת מצביעי האופוזיציה. בקרב מצביעי קואליציה בלבד 47%, כמעט חצי, סבורים שישראל ניצחה. שם כנראה יותר אופטימיים. באופוזיציה – המצב הפוך. 48%, כמעט חצי, סבורים שישראל הפסידה במלחמה בעזה.

שאלה נוספת הייתה אם לאחר סיום המלחמה הם יהיו מוכנים לעבור לגור באחד מיישובי עוטף עזה. רק 14% מהנשאלים השיבו שהיו מוכנים לשקול מגורים בעוטף עזה כשתסתיים המלחמה. 86% לא מוכנים. כמעט אין הבדל בתשובות לשאלה זו של אנשים שגרים במקומות שונים בארץ.

מחר בשעה 8:00 בבוקר ייערך משדר מיוחד ב"כאן תרבות" בהנחיית גואל פינטו ובהשתתפות מומחים, שם ינותח הסקר בהרחבה.
144 תגובותמיון לפי
  • יום אחד ללא צה''ל.יום אחדללא חיל האוויר.יום אחד.
  • זה ישתנה לכשהמלחמה הזו תגמר!
  • יש סקר דמורליזציה? עכשיו אפשר לפתוח טוב את היום... חלאס משטויות
  • רק בגלל בג''ץ פצ''ר והשמאל
    שלא תטעו
  • הסקר הזה מאתמול בערב, למה צריך לפרסם אותו פה דווקא עכשיו?
  • איך אזרחים אמורים להרגיש בטוחים בזמן מלחמה מול 7 חזיתות הנתון הזה ישתנה ללא ספק ...
  • לשניה אחת חשבתי שאקרא סקר מעניין
    ואז הכל התבהר , סקר פח !!

• איזה שטויות מדינה מצויינת יש בטחון חייבים להמשיך בטיפול באויבים שלנו במקום להכיל...
  • שנה של מלחמה. מידע לא רלוונטי
  • סטטיסטיקה טיפשית כן כמעט כולם מרגישים לפעמים חוסר בטחון, השאלה באיזו מידה. עד של...
  • האופוריה מלפני שבועיים מתחילה לרדת
    רוצים סם חדש
  • למה שנרגיש בטוחים? הרמטכ״ל עוד לא הוחלף וגם לא רבים אחרים תחתיו שהיו אחראים העיק...
  • דגל ישראל קטן, הניף אותו, סביבו התקבצו רבים, נשאו אותו על כתפיים, ושרים בלי קול,...
  • סקר של ילדים בני שנתיים לפעמים אני חושב שאני חי בבית מחסה לילדים עם פיגור שכלי ק...
  • מוזמנים לעזוב לגרמניה ערכתי לאחרונה בתאריך 07.10.24 בשעה 08:15 בברכה, הגרוק 39% ...
  • כ 40 אחוז מרגישים בטוחים זה נתון מדהים. אני חושב שאפילו בארהב אין 40 אחוז שמרגיש...
  • אני דווקא מרגיש הרבה יותר בטוח ב''ה כי רואים שינויים. נכון, יש עדיין את המתייוונ...
  • עוד הטרלה פולטית בפורום
    בסדר נכנס פחות
  • אוי נו מה זה הסקר הדבילי הזה אנחנו במלחמה איך נרגיש בטוחים כרגע?!
  • גמר חתימה טובה לעם ישראל . תחושת הביטחון שלי ושל הסובבים אותי בשמיים ! רק שיש לי...
  • סקר פרטי: 10% מהתושבים דואגים לפמפמם למדינה כמה רע וכמה אנחנו מפסידים. וגם... 9...
  • סקר תבוסתני קלאסי לפתוח את השביעי באוקטובר... יש יהודים שעדיין לא החליפו דיסקט.
  • דווקא אחרי החודש האחרון הביטחון חזר בחלקו
    עכשיו מעריכים מה זה יום אחד בלי צה"ל
  • אני מרגיש בטוח יותר מלפני ה7.10
    סקר מטופש
  • מה הפלא? כאשר 78% מהציבור חושב ששופטים לוקחים שוחד! לא נעשה כלום למנוע מצב מביש ...
  • כמה חוסר מודעות וחוסר רגישות יש בתגובות פה והכי הזוי זה שאותם אנשים שקוראים לאחר...
  • זה לא מפתיע. ערכתי לאחרונה בתאריך 07.10.24 בשעה 09:19 בברכה, ביריון לעניות דעתי,...
  • יש בדיחה ברשתות
    המלצת פיקוד העורף - לגור בתל אביב
  • אני אישית מרגיש איום גדול מכיוון הגנרלים לשעבר, יעלון, ברק, חלוץ. וגם מאייזנקוט ...
  • נו מה מותקפים מכל חזית אפשרית + פיגועים מערבים ובדואים שגרים בישראל ביטחון אין פ...
  • לא אופתע אם מתוך ה-61% הם 60% מאותם גוים נצלנים שמנצלים את סל הקליטה ובורחים כמו...
  • רוני היקר אני לא מצטרף למחמיאים לך תישאר רלב יותר מתאים לך. לא מתרשם מהמיני התפכ...
  • הזהרנו שהחזרת הרופס להגה שעוסק בשחיתות וחיזוק החמאס תקריס את כל ההרתעה, ותפגע בב...
  • הביטחון בחיילי צהל עצום
    במפקדים הבכירים שלו אפסי

והממוצע לפניכם.
  • טוב מאוד, מודעים לאיומים. חבל שלפני שנה היינו בטוחים וזחוחים מדי. דווקא סקר אופט...
  • M16 לכל בית אב בישראל, ונרגיש יופי יופי. אם שוויץ יכולים שאין להם אויבים, למה אנ...
  • איך אפשר להרגיש בטוח במדינה שמוקפת במליציות איסלאמיות מחוץ לה ומתוכה. איך אפשר ל...
  • היה לי דיון כאן עם כל מיני בעלי האגו לפני המלחמה, וכתבו לי שלא יקרה כאן כלום והש...
  • יש פה מישהו בכנות שלא מפחד למות מחר בבוקר מפיגוע רנדומלי במדינה המטומטמת הזאת? א...
  • זה לא ממש חוכמה גדולה לשאול שאלה כזאת בזמן מלחמה.
  • אני לא מרגיש בטוח לא בגלל האויבים הדרדלה שלנו שאנחנו בוחרים לא לנצח, אלא בגלל הכ...
  • עדיין לא העמידו לדין ולא הוציאו להורג אפי' מחבל נוחבה אחד!!!! ערכתי לאחרונה בתאר...
  • שקר סקר. כאן 11 בשירות האויב!
  • אני מאוד מזדהה כאבא לילדים אני לא יכול שלא, החרדה היא תמידית מכיוון שאי אפשר לדע...
  • לא משנה כמה תנסו להחליש את העם כמה מרירות , לא תייאשו את העם השפוי
  • כי כאן חדשות מפמפם להם כול היום שאנחנו מפסידים
  • מעניין שבכל הסקרים האלה פעם אחת לא שאלו אותי מה אני מרגיש או בוחר מבחינתי סקר של...
  • 40 אחוז שמרגישים בטוחים במצב הנוראי הזה זו הידיעה האמתית. מרשים אנשים!!! אם מוצי...