רוטר
09.10.2024
רוטר
בחזרה לפוליטיקה ואקטואליה

למדינת ישראל היו 4 אופציות אסטרטגיות ב8 לאוקטובר: כניעה והחזרת החטופים; השמדת חמאס וויתור על החטופים; מצור; תימרון-

14274
התראות

ערכתי לאחרונה בתאריך 07.09.24 בשעה 21:06 בברכה, פרה אדומה

1. כניעה והחזרת החטופים - לנסות להגיע לעסקה כולם תמורת כולם+ כל מה שחמאס היה דורש כדי להחזיר את כולם. בלי כניסה קרקעית, ובלי הפצצות. הודאה בהפסד מול חמאס ואיראן, מחשבה "שיום יבוא" ונתחזק תחת הנהגה אחרת להשמיד את החמאס, אבל בינתיים להודות שבקרב הזה הפסדנו. שחרור מסיבי של כל האסירים, ומי יודע איזו גחמות נוספות חמאס היו דורשים אם היינו הולכים לכיוון זה (נמל+ערבויות להכנסת מה שהם רוצים; שטח מפורז בתוך ישראל, מי יודע...).

2. השמדת חמאס וויתור על החטופים - אמירה ברורה למשפחות- אנחנו בצער מודיעים שאיננו מנהלים משא ומתן עם חמאס. חמאס איום קיומי על ישראל, השארת מישהו מהחמאס על הרגליים אינו בא בחשבון לעתידה של המדינה וטובת הכלל עולה על טובת הפרט. אנחנו נכנסים ומשמידים הכל, ו"מוותרים" על התקווה להחזיר את החטופים - אלא במבצעים צבאיים שאולי יצליחו ואולי לא.

3. מצור. אין מים, אין דלק. לא נכנס דבר עד שתחזירו את החטופים ותיכנעו כניעה מוחלטת.
נסיון להפעיל צנזורה, אבל מן הסתם יוצאים תמונות לעולם של אזרחים מתים, כשהחמאס סידר לעצמו מלאי שיחזיק שבועות וחודשים, מתוך תקווה שאומות העולם יכניעו את ישראל.

4. תימרון בין מה שלעיל- בעיקר 1 ו-2. נסיון להשמיד את החמאס בלי לומר שמוותרים על החטופים, מה שמחייב סוג לוחמה אחרת, ולא מאפשר גם מצור.

היתרון של 4- האפשרות התאורטית להשיג גם וגם ולשמור על אחדות מסויימת בעם. החסרון- הידיעה שרוב הסיכויים ש"פה ושם" אחד יבוא על חשבון השני. נסבול מאבידות קשות, התהליך ארוך, חטופים ייהרגו, הבידוד הבינלאומי יגבר ממהלך ארוך, זה דורש חוסן ואחדות לאומית; ויש חשש שגם נאכל את הדגים המסריחים וגם נקבל מלקות - גם לא ננצח את חמאס, וגם נפסיד את החטופים.

המדינה בחרה ב-4. (יאיר לפיד התבטא בעבר שבוחר ב-1.)

אם אתם לא מסכימים עם גישה 4- נמקו מה כן, ולמה.
אם אתם כן מסכימים עם 4, אז כל הויכוחים הם טקטיים, ולא אסטרטגיים.

תקנו אותי אם אני טועה.
14 תגובותמיון לפי
  • תודה על הפוסט שהצליח לעורר בראשי כמה מחשבות 1. ללכת על כולם תמורת כולם בימים הרא...
  • 1. לא בא בחשבון מבחינתי, 2. לא בא בחשבון מבחינת רוב העם, 3. לא בחשבון מבחינת ארה...
  • כל 4 האלטרנטיבות המוצעות טיפשיות. והצבתן ככאלה מעידה על בקיאות מועטה בתורות המלח...
  • אני עייף אז אקצר: היה צריך להיות יזמים בעסקה תוך כדי 2. כל חטוף לתמחר ברמה השמית...