רוטר
09.10.2024
רוטר
בחזרה לגילוי מסמכים

מחסום ווטש מתלוננות על ה''זוועה'' של צה''ל בעוורתא

19420,108
התראות
http://alternativenews.org/hebrew/index.php/news/human-rights/487-q-10411-

מסע הההפחדה והנדליזם של הצבא בכפר עוורתא נמשך, מדווח יעקב מנור.
בית בעוורתא לאחר חיפוש אלים בידי הצבא.
בית בעוורתא לאחר חיפוש אלים בידי הצבא

הגעתי היום לעוורתא יחד עם זכריה בסביבות השעה 15:00. הכפר היה נתון בעוצר, ג'יפ צבאי חסם את הכניסה
הראשית לכפר. מצאנו דרך עוקפת שהחסימה עליה הוסרה.

את הפגישה הראשונה ערכנו בבית המועצה. נכחו ראש המועצה קייס עוואד ופעילים מקומיים נוספים.
המשתתפים המקומיים סקרו את מצב העניינים בכפר מאז מעשה ההרג בהתנחלות איתמר.

להלן כמה נתונים על הכפר והאירועים כפי שנמסרו לנו מפי המשתתפים:
הכפר מונה מעל 6,000 נפשות, 1,200 בתי אב. הוא גובל בהתנחלות איתמר. חלק מכרמי הזיתים צמודים להתנחלות וחלק נוסף כלוא מאחורי הגדר הביטחונית שלה. לטענתם, בעבר מאות דונמים מאדמות הכפר הופקעו לטובת בניית ההתנחלות.

מאז הרצח באיתמר לפני חודש עיקר החיפושים של כוחות הביטחון הישראלים מתמקדים בעוורתא.
עשרות מבני ובנות הכפר נעצרו לחקירות שהתבצעו בנוקשות ובאיומים. באחדות מהעצורות הוטחו האשמות בהשתתפות ברצח בניסיון להוציא מהן אינפורמציה על מבצעיו. אחת מהן, א', אישה מבוגרות כבת שמונים שנה, בעלת מוגבלויות בהליכה, הואשמה על ידי החוקרים ברצח ולא פחות.
מעל 20 מתושבי הכפר עדיין עצורים בידי כוחות הביטחון.

לשאלה מדוע, לדעתם, עיקר החיפושים מתמקדים בכפרם ראש המועצה השיב שהצבא מכשיר את הקרקע להפקעת של מעל 1,000 דונם כרמי הזיתים המצויים בסמוך להתנחלות.

הצבא פרץ כמעט לכל בתי הכפר ועל כמה מהם הוא השתלט. חיפושים נעשים גם בשדות ובכרמי הזיתים.
החיפושים נעשים תוך פגיעה בתושבים ונזק ניכר לרכוש. יש שימוש רב ברימוני הלם ויידוי אבנים.
בעת החיפושים מוטל עוצר על הכפר, וחסימות מונעות כניסה ויציאה. בתי ספר, מוסדות ציבור ועסקים נסגרים גם הם. עוצר וחיפושים מתקיימים כמה פעמים בשבוע.

היום נערכו בכפר חיפושים בארבעה בתים תוך מעשי הרס ונדליזם ומעצרים של בני המשפחות.
פרנסי הכפר מכחישים בתקיפות כל אשמה במעשה וטוענים לענישה קולקטיבית בדרך הברוטאלית ביותר.

לאחר הפגישה במועצה ערכנו ביקורים בבתיהם של שתי משפחות, מתוך הארבעה שביתיהן נפרצו הבוקר.

את הזוועה שראו עינינו בבית משפחתו של מוחמד עוואד לא ניתן לתאר אלא כפוגרום לשמו, נקמה פרימיטיבית וברוטאלית שתכליתה הטלת מורא ופחד בלב התושבים.
כל החדרים היו הפוכים. רוב הרהיטים ומכשירי החשמל היו מנופצים. המזון במטבח השולך על הרצפה ועליו שפכו מיכל גדול של שמן .

אם המשפחה שמעה והילדים מאג'ד, 14, ועלא, 6, שלא נעצרו, סיפרו שהפריצה לבית החלה בשעה 4 לפנות בוקר והסתיימה בסביבות השעה 11. בני המשפחה הוצאו ממיטותיהם לצינת הבוקר מבלי שאפשרו להם לקחת לבוש חם או שמיכות. חייל שזיהה את הילדה מנסה להתגונן מהקור בשמיכתה קרע את השמכה מעליה. עלא מספרת: "לקחו לי את השמיכה, והיה לי קר מאוד ומאוד פחדתי, וכך עמדתי בחוץ עד שהחיילים הלכו. מאג'ד מספר: "אזקו אותי, כיסו את עיני והכו אותי, ואני בסך הכל ילד צעיר ומה פשעתי?"

האב מוחמד, 45, הבן מג'די, 20, תלמיד שנה ג' באוניברסיטה, הבן אמג'ד,19, תלמיד שנה א' באוניברסיטה, והבן חאכם, 17, נעצרו. בן הדוד איימן, 21, נעצר גם הוא. האם טוענת שלקחו 2,500 דינר ממגירה בארון ו-5 טלפונים סלולרים.
האם שמעה נראתה שבורה, הלומת צער ויגון. הפחד והאימה טרם סרו מעיניה שלהילדה הקטנה עלא.

הביקור השני נערך אצל בית קרוביהם, ביתם של אימן וחסאן עוואד. להורים שתי בנות- יסמין, בת ארבע וחצי ואחותה סנע, בת שנה וחצי.
ההרס בבית היה פחות, כנראה שהחיילים חסו על בני המשפחה.
האב חסאן נעצר לחקירה.
אחות האם, סנע, אמרה לנו בשמץ סארקזם, "אלינו הביתה החיילים טרם הגיעו".

אין פלא שהוטל איסור פרסום בנוגע לכל המתרחש בכפר. תחת מעטה זה ניתן לעולל כל תעלול ללא ביקורת.
194 תגובותמיון לפי
  • למה החיפושים בעוורתא?!?!?! האם שמאלנות רדיקלית היא שמו הלטיני של ניתוח להסרת האו...
  • איכס- מחסום ווטש שותפים לרצח!!1

יקיפ
  • השימוש בתיאור ''זוועה'' - בוודאי מקומם, כשמנסים להשוות בין מה שנעשה שם לבין שהתר...
  • מאיר הר ציון היה מזמן מוחק את עוורתא!
  • נכון או לא נכון. אם לא נכון, חבל. אם נכון, מצוין ברור שמדובר בכפר באנשים שרובם א...
  • מצויין. עשיתי למקורלייק בפייס - והוספתי הודעה מתאימה :)
  • על הזוועות שחונכו, גדלו ויצאו מהכפר לטבוח תינוקת - אף מילה . הזויים הזוועות.......
  • רויטל גנץ אשת הרמטכ''ל החדש, פעילה בווטש
    חשוב לדעת